Monitory z wysoką rozdzielczością i szybkim czasem reakcji

Monitory służą do wyświetlania obrazów na ekranie. Funkcja monitora opiera się na wykorzystaniu techniki CRT (Cathode Ray Tube) lub LCD (Liquid Crystal Display).

W monitorach CRT elektrony wysyłane przez katodę gromadzą się na powierzchni ekranu, tworząc obraz. W monitorach LCD natomiast, światło przechodzi przez ciekłe kryształy, które normują przepuszczanie światła, tworząc obraz.

Obecnie dominują monitory LCD, dlatego że są one bardziej efektywne energetycznie i mają lepszą jakość obrazu w porównaniu do monitorów CRT.

Monitory różnią się również rozdzielczością, która określa liczbę pikseli na ekranie. Im większa rozdzielczość, tym lepsza postać obrazu.

Poza tym monitory mogą różnić się również wielkością ekranu ale również modelowaniem odcieni. Powinno się zwrócić uwagę na te parametry przed zakupem monitora, aby zagwarantować sobie jak najlepsze wrażenia w trakcie korzystania z niego.

Monitory również mogą mieć różne funkcje, takie jak regulacja jasności i kontrastu, tryby obrazu, ale też funkcje redukcji szumów lub też redukcji blue light.

Coraz nagminniej spotyka się też monitory z matrycami typu IPS (In-Plane Switching), które umożliwiają lepsze odzwierciedlenie odcieni ale także większy kąt widzenia.

W przypadku monitorów przeznaczonych do zastosowań profesjonalnych, ważne jest dodatkowo odzwierciedlenie odcieni, które powinno być jak najwierniejsze do realnych barw. Monitory przeznaczone dla grafików lub fotografów, powinny mieć certyfikaty kalibracji odcieni.

Na rynku osiągalne są także monitory z funkcją koordynacji z kartami graficznymi, takie jak G-Sync lub FreeSync, które umożliwiają na płynne odświeżanie obrazu i zmniejszenie kłopotów z tearingiem.

Ogólnie rzecz biorąc, działanie monitora polega na wykorzystaniu osobliwej techniki do wytwarzania obrazu, który jest wyświetlany na ekranie. Różnorodne modele monitorów mogą różnić się między sobą miarą ekranu, rozdzielczością, modelowaniem odcieni oraz uzupełniającymi funkcjami.

Jeszcze jednym znaczącym tematem funkcjonowania monitorów jest ich częstotliwość odświeżania. Częstotliwość odświeżania definiuje liczbę klatek wyświetlanych na ekranie w ciągu sekundy. Im wyższa częstotliwość odświeżania, tym płynniejszy obraz. Normalnie monitory mają częstotliwość odświeżania 60Hz, jednak coraz częściej spotyka się warianty z częstotliwością odświeżania nawet do 144Hz, co jest w szczególności istotne dla graczy.

Jeszcze jednym istotnym elementem jest zgodność z różnymi rodzajami sygnałów wejściowych. Monitory mogą obsługiwać sygnały analogowe (VGA) albo numeryczne (HDMI, DisplayPort). Przed zakupem monitora, istotne jest skontrolowanie, bądź posiada on wejścia zgodne z posiadanym sprzętem.

Krótko mówiąc, powinno się nadmienić że monitory mogą być także zasilane przy użyciu USB-C, co pozwala na komunikowanie sygnału wideo i danych oraz ładowanie urządzenia jednym kablem.

Wniosek jest taki, monitor to urządzenie, które wykorzystuje wyjątkową technologię do wytwarzania obrazu, który jest wyświetlany na ekranie. Monitory mogą się różnić pomiędzy sobą rozdzielczością, odwzorowaniem kolorów, częstotliwością odświeżania, kompatybilnością z sygnałami wejściowymi a także pomocniczymi funkcjami.

Świetny blog wielotematyczny
www.korner.net.pl
Inspiracje internetowe
www.rss.info.pl